czwartek, 5 lutego 2015

Recenzja książki "Zauroczenie" Saga o Ludziach Lodu Margit Sandemo

Recenzja książki "Zauroczenie" Saga o Ludziach Lodu Margit SandemoTytuł: Zauroczenie
Autor: Margit Sandemo
Wydawca: POL NORDICA
Ilość stron: 254
Okładka: miękka

Ta książka mnie...zauroczyła :)

Silje, młoda, siedemnastoletnia dziewczyna musi włóczyć się po ulicy, głodować i sypiać w bramie, bo cała jej rodzina zmarła na zarazę panującą w mieście. Dziewczyna znajduje w lesie kilkuletnią dziewczynkę, a zaraz potem niemowlę i oczywiście przygarnia dzieci. Nadaje im imiona: Sol dla dziewczynki i Dag dla niemowlęcia. Idąc z nimi przez las natrafia na plac tortur. Zauważa kata, paru żołnierzy i młodego Heminga Zabójcę Wójta. Gdy stoi i przypatruje się całemu wydarzeniu, za jej plecami pojawia się człowiek, który na pierwszy rzut oka przypomina zwierzę. Mężczyzna prosi ją o uwolnienie podstępem skazanego, w zamian proponując dach nad głową i posiłek. Dziewczyna zgadza się i pomaga wydostać Heminga z rąk kata, a po całym zdarzeniu otrzymuje obiecaną nagrodę. Właścicielem gospody jest Benedykt Malarz Kościelny, który pozwala zostać jej na dłużej, a także wyjawia imię tajemniczego zwierzoczłeka - Tengela z Ludzi Lodu. Od tej pory Silje nie może zapomnieć o mężczyźnie i nocami śni o nim...

Miejsce, w którym toczy się akcja to małe miasteczko Trondheim a także kraina Ludzi Lodu, dobrze strzeżona przed niechcianymi gośćmi. To tajemnicze miejsce Ludzi Lodu, ukryte między wysokimi górami napradę bardzo przypadło mi do gustu !
Podoba mi się bardzo sposób pisania książki, językiem pasującym do danego czasu (rok 1581). Szybko dzięki temu wczuwamy się w życie głównych bohaterów, przeżywamy z nimi przygody.
Książka została wydrukowana w dość małym rozmiarze i ma także niewielką liczbę stron. Jest lekka i idealna do noszenia ze sobą w torebce czy plecaku szkolnym.
Okładka również bardzo ładna - przedstawiająca Silje z Dagiem na rękach i stojącego za nią Tengela.
Ogólnie cała ta powieść bardzo na plus :) Muszę się szybko zabrać za kolejne części, bo jest ich łącznie, aż 47 !

Uwaga! Wciąga!
Ocena: 9/10Zaraza nie rozróżnia podziałów społecznych. Uderza na zmianę i w tych, co stoją nisko, i w tych, co stoją na górze."


"Była zbyt niedoświadczona, by pojąć, że nie trzeba magii, by pokierować czyimś sercem. Serce radzi sobie samo i rzadko wybiera najłatwiejsze drogi."


~~

Przeczytacie Sagę o Ludziach Lodu? A może już czytaliście i chcecie podzielić się ze mną Waszą opinią? Czekam na komentarze.
Następny post - recenzja książki "Jutro, nie ma już żadnych zasad" John Marsden :)
5 komentarzy:

 1. Słyszałam już o tej Sadze ale pierwsza recenzja jaką dano mi było usłyszeć była taka nijaka więc szybko zapomniałam o tym. Aczkolwiek z twojego postu wynika, że to porządna książka...no i te cytaty *,*
  http://hopeflyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele osób polecało mi tę sagę, a ja jakoś nie mogę się za nią zabrać. Ale gdy tylko uda mi się dorwać pierwszy tom - być może nawet przepadnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej sadze, ale po twojej recenzji może się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny blog jeśli będziesz miała chwilę to zapraszam: http://autografymufinki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń